20091011

sor(g)u 2

-dokunma!
-neden?
-acı veriyorsun.
-halbuki sevişmekten zevk aldığını düşünürdüm.
-o, ölmeden önceydi.
-??!

birini aldatmak, sizce, kötü bir şey midir?
peki, ya sizi hiç anlamamışsa?

evliliğin insanların hayatında bir dönem-bir rutin-bir kesinlik-bir hedef-bir hayal oluşu o kadar saçma ki. her insanın kaldırabileceği birşey değildir ki bir ömür birine ait kalmak-sahip olmak. her insanın dayanabileceği, her insanın yaşayabileceği birşey değildir ki bu.
düşünsenize, öyle bir insan çıkmalı ki karşınıza, hayır hayır ortalama bir sevgiden bir histen söz ettiğim yok, öyle biri çıkmalı ve öyle bir şey yaşatmalı ki size, bir ömür onun olmak isteyesiniz. bir ömür yanında kalmak isteyesiniz.
peki, gerçekte bu nasıl işliyor? insanlar 20lerine geldiklerinde evlenme çağına gelmiş oluyorlar ve ortalama bir ilişkinin sonucu dahi evlenmeye vardırılabiliyor. peki ya sonrası? mutsuzluk? boşanma?
ne gerek var peki? olmadığımız gibi davranmamız, kendimiz gibi karşımızdaki insanı da mutsuz yapmaya çalışmamız neden peki? toplum baskısı mı, yalnız kalma korkusu mu, yahut evde kalmış olarak yaftalanma karabasanı mı? neden gülemiyoruz tüm bunlara, neden "komiksiniz" deyip geçemiyoruz? ne gerek var ki tüm bunlara?
evlilik, bu derece basit birşey değildir bence. hayatınızı paylaşmak, aynı yastığa baş koymak, aynı sofrada karnını doyurmak, aynı yorgana sarınmak, aynı faturalar için aynı çabayı harcamak, aynı sorumluluğu yüklenmek, aynı şekilde ve hep sevmek..
insanların hiçbirşeyi gerçekten düşündüğü yok. belli tabular var. belli insanlar var. ve bizde onların ruhsal yahut cinsel tatmincileriyiz sadece.
peki ya o çok büyük hayallerle bir yuva kurduğunuz adamın ruhunun hastalıklı olduğunu öğrenişiniz? peki ya anlamıyorsa? peki ya tek bir an bile sizi düşünemiyorsa?
sizce aldatmak kötü bir şey midir?
bence öyledir.

6 yorum:

tu silencio dedi ki...

birine aldanıp, onunla evlendiyseniz, o aldandığınızı aldatmanız belki sizin için daha çekilebilir olur. kendinizi onu aldatmış olmanın verdiği sıkıntıdan ya da suçluluk duygusundan diyelim daha kolay çıkarabilirsiniz böylece..

e o da beni aldatmış aslında evlenmeden önce, evlendikten sonra onun gerçek yüzünü gördüm...ve aldattım..

Onur TAŞDEMİR dedi ki...

Böyle yorumlardan nefret ederim ama dayanamayacağım :P İsmini komik bulduğum bir kitap vardı: Erkeksen Aldatma, Kadınsan Aldanma" diye... sonra kitaba baktım konusu da kitabın ismi kadar Komik ve saçmaymış...

Aldatmak kötüdür, katılıyorum ama kalbi sonuna kadar sana ait olan biri aldatsa ne çıkar ki onun aldatması sadece Tensel kalacaktır.

Ama eğer tensel boyutu aşıp Tinsel boyuta geçmişse o kişi aldatmıyordur gerçekten seviyordur kanımca...

Hep kitap oluyor ama, Charles Bukowski'nin "Kadınlar" adlı kitabını okumanı tavsiye ederim. Kitap gayet müstehcen ama önemli olan anafikri bence...

~melody~ dedi ki...

insanlar bambaşka dünyalardır. herkesin doğrusu yanlışı, iyisi kötüsü farklıdır. bazen öyle bir an gelir ki, birçoğunun yanlış farzettiği şeylerdir sizin için en doğru olan, bazense tam tersi..

bu yüzden sen de haklısın tu silencio.

aldatılmak çok can yakıcı bir kavramdır. eylemi faili önemli değildir aslında, sadece, o ikincil adam ve kadınların gölgeleri eksik olmaz hayatınızdan.. söküp atamazsınız. bir hastalık bir saplantı haline dönüşür bazen. bundankurtulmanınyolunuhalaçözemedim

onur, teşekkür ederim sana da, tavsiyelerini değerlendiricem mutlaka. fakat takıldığım bir nokta oldu:

kalbi bana ait olan biri, nasıl benden başkasına dokunabilir, nasıl buna dayanabilir, dayanabileceğimi düşünebilir?

Onur TAŞDEMİR dedi ki...

Aldatmak düşünme eylemi sonrası gerçekleşen birşey değildir ki: anlık birşeydir, herşey bir anda olur ve biter.

Hatta bir filmde geçiyordu kocasına deliler gibi aşık bir kadın, Yataktan kafasını kaldırıyor ve: "Demekki aldatmak böyle birşeymiş" diyordu...
Habersiz farkında olmadan duygusuzca, fütürsuzca gerçekleşen bir olay kanımca aldatmak.

~melody~ dedi ki...

herkes, birbirini aldatıyor öyleyse (=

Onur TAŞDEMİR dedi ki...

Somut olarak olmasa da kafasında evet bence...

en azından hayal ediyordur be =)